Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca Mieszaniny opryskowe

Mieszaniny opryskowe w praktyce rolniczej

Data publikacji 10 stycznia 2025


Uprawy wymagają intensywnej agrotechniki — stosowania środków ochrony roślin, nawozów dolistnych, biostymulatorów w bardzo krótkich odstępach czasu. Dlatego też bardzo duże znaczenie w praktyce rolniczej mają mieszaniny opryskowe, które łączą wiele agrochemikaliów i pozwalają na optymalne wykorzystanie wjazdu opryskiwaczem w pole. Daje to możliwość lepszej terminowości zabiegów oraz oszczędność czasu pracy- jeżeli są przygotowane w sposób przemyślany i świadomy.

Co najczęściej łączymy?

Obserwując rekomendacje ekspertów, można dojść do wniosku, że najczęściej łączy się środki ochrony roślin z grupy fungicydów i insektycydów z nawozami dolistnymi/biostymulatormi. Czasem zalecany jest wspólny zabieg herbicydem i środkiem owadobójczym. Natomiast dużo rzadziej można spotkać zalecenia wskazujące na łączenie herbicydów z odżywianiem dolistnym, a także łączenie fungicydów i herbicydów.

INEX-A – ułatwia przygotowanie tank mix

Inex-A, który znajdziesz tutaj: https://osadkowski.pl/produkt/inex-a-1l–s-102597, jest adiuwantem o wielokierunkowym działaniu. Jednym z nich jest zmiana właściwości fizycznych wody wykorzystanej do przygotowania cieczy roboczej. Dodanie Inex-A do zbiornika opryskiwacza jako pierwszego, pozwala na lepsze rozprowadzenie w wodzie pozostałych składników dodawanych w określonej kolejności.

W jakiej kolejności dodawać produkty podczas przygotowania tank mix

Proces przygotowania cieczy roboczej należy rozpocząć od napełnienia opryskiwacza połową objętości wody niezbędnej do zabiegu, dodania adiuwantu Inex-A oraz włączenia mieszadła. Następnie dodawane są pozostałe agrochemikalia:

  • Nawozy mineralne zawierające makroelementy (np. mocznik) 

  • Nawozy dolistne np. ALFA Mikro. ALFA Makro 

  • Środki ochrony roślin w formulacjach stałych tworzących zawiesinę (np. WP, WG) 

  • Preparaty w formie SC (stężonej zawiesiny) 

  • Produkty w formulacjach EC, EW, SE 

  • Środki ochrony roślin tworzących roztwory – formy użytkowe SL, SG, SP 

  • Preparaty w formie użytkowej OD 

  • Uzupełnienie wody do pełnej objętości niezbędnej do wykonania zabiegu 

Przed przystąpieniem do przygotowania wieloskładnikowej mieszaniny opryskowej warto sprawdzić, czy w etykiecie środków ochrony roślin nie ma zakazu łącznego stosowania produktu z innymi.

Środki ochrony roślin można łączyć

W uproszczeniu można przyjąć, że jeżeli preparaty wchodzące w skład mieszaniny opryskowej pochodzą od różnych producentów, to pełną odpowiedzialność za efekt działania takiego rozwiązania ponosi Rolnik. Odrębną grupę stanowią mieszaniny rekomendowane w etykiecie produktu, jednak te występują niezwykle rzadko. Ich funkcjonalność została potwierdzona podczas doświadczeń przed rejestracją środka, przez co producent jest gwarantem skuteczności działania.

Artykuł sponsorowany

Analiza content gap

Redakcja info-migrator.pl

Jestem pasjonatem biznesu, finansów i technologii. Na blogu dzielę się praktycznymi poradami, które pomogą Ci w rozwoju kariery, zarządzaniu finansami i skutecznym poruszaniu się po świecie internetu. Znajdziesz tu cenne wskazówki, które pozwolą Ci osiągnąć sukces w pracy i biznesie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?