Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet Analiza content gap

Analiza content gap – na czym polega i jak ją wykonać?

Data publikacji 26 września 2024


Jeśli nie chcesz tracić klientów na rzecz swojej konkurencji, jedną z kwestii, o które musisz zadbać, jest analiza content gap. Na czym ona dokładnie polega? W jaki sposób ją przeprowadzić i co zrobić z wynikami audytu? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Czym jest analiza content gap?

Analiza content gap ma na celu identyfikację brakujących treści na stronie internetowej – nie jakichkolwiek tekstów, ale tych istotnych z punktu widzenia SEO, przyciągających ruch organiczny. Podczas takiej analizy należy zbadać, jakie frazy kluczowe odgrywają ważną rolę dla użytkowników, na które z nich Twój serwis już się wyświetla w wynikach wyszukiwania na wysokich pozycjach, a na które z nich na takich satysfakcjonujących pozycjach wyświetla się konkurencja. Ważna dla odkrywania content gap będzie również analiza grupy docelowej.

Dzięki identyfikacji brakujących treści na stronie i wdrożeniu planu naprawczego możesz odkryć nowe obszary tematyczne oraz frazy kluczowe pełniące ważną funkcję dla strategii SEO i marketingowej. Na przykład jeżeli witryna wyświetla się na wysokich pozycjach na frazę „bombki choinkowe”, ale już na frazę „nietłukące bombki choinkowe” o dużym potencjale wcale się nie pojawia, to znak, że prawdopodobnie warto stworzyć treści dopasowane do tego wyszukiwania użytkowników.

Jak przeprowadzić analizę content gap?

Aby zająć się zbadaniem content gap, zacznij od oceny obecnej sytuacji swojej strony internetowej. Na tym etapie sprawdź, czy publikowane treści są aktualne, zawierają wszelkie niezbędne dla odbiorcy informacje oraz są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem fraz kluczowych. Oceń również, na ile skutecznie przyciągają użytkowników oraz angażują, a także na ile zmieniała się ich efektywność od momentu publikacji.

Kolejnym krokiem jest szczegółowa analiza treści konkurencji. Zestaw swoją domenę z konkurencją, by zobaczyć, na jakie frazy kluczowe wyświetlają się rywale i na jakich pozycjach, a następnie zastanów się, jak możesz doprowadzić własną witrynę do takiego poziomu. Poszukaj nowych pomysłów na treści dopasowane do swojej oferty, opisy produktów, kategorii czy usług, a także wpisy inspiracyjne czy poradniki.

Do narzędzi pomocnych w tego typu analizie słów kluczowych oraz treści przyciągających ruch należy Senuto, Surfer czy Ahrefs. Sprawdź również, na jakie frazy wyświetla się Twój serwis poza pierwszą dziesiątką wyszukiwania. Czasem niewielka optymalizacja istniejących treści może poprawić jego pozycję w rezultatach wyszukiwania. W tym celu możesz skorzystać z Google Search Console będącego darmowym narzędziem dostarczającym cennych danych dotyczących widoczności witryny.

Jak przeprowadzić analizę content gap

Plan działań optymalizacyjnych – wykryj content gap i się go pozbądź

Gdy już przeprowadzisz analizę content gap, zajmij się jego stopniową eliminacją prowadzącą  do poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Możesz też skorzystać z pomocy ekspertów SEO – jeśli potrzebujesz wsparcia specjalistów od pozycjonowania w Lublinie, sprawdź choćby ofertę agencji marketingowej IBIF.PL: https://www.ibif.pl/oferta/pozycjonowanie.      

Na początku działań optymalizacyjnych stwórz listę tematów i fraz kluczowych, które okazały się istotne, ale na które Twoja witryna jeszcze się nie wyświetla bądź wyświetla się, ale na dalszych, mało satysfakcjonujących z perspektywy przyciągania klientów pozycjach.
Kolejne ważne działanie to aktualizacja i rozbudowa już istniejących publikacji. Może to wymagać optymalizacji nagłówków, uzupełnienia treści o słowa kluczowe z potencjałem przyciągania większej liczby użytkowników oraz dodania bardziej szczegółowych informacji.

Rezultatem analizy content gap może też okazać się konieczność utworzenia nowych kategorii, które pomogą w lepszej organizacji treści i jej dostosowaniu do zapytań użytkowników.
Ponadto analiza content gap powinna dostarczyć informacji o frazach kluczowych dobrze rokujących na przyszłość. Na tej podstawie zaplanuj dalszy rozwój witryny wspierający jej widoczność w wynikach na te słowa kluczowe. Możesz na przykład zaplanować regularne publikacje nowych artykułów blogowych odpowiadających na zapotrzebowanie użytkowników na określoną tematykę. Podsumowując, po analizie content gap skoncentruj się na:

  • tworzeniu nowych, wartościowych treści dopasowanych do odkrytych luk,

  • rozbudowie już istniejących artykułów w celu ich lepszego pozycjonowania na popularne frazy,

  • organizacji nowych sekcji tematycznych odpowiadających na potrzeby użytkowników,

  • długofalowym rozwoju serwisu skupionym na frazach i obszarach tematycznych mających szansę na zyskanie znaczenia w przyszłości.

Staraj się realizować powyższe działania systematycznie, by jak najlepiej odpowiadać na oczekiwania użytkowników, a tym samym zwiększyć ruch w serwisie i poprawić jego pozycję w wynikach wyszukiwania. Nie obawiaj się też poprosić o wsparcie specjalistów SEO – w końcu to oni są w stanie najlepiej zadbać o widoczność Twojej strony internetowej, ponieważ na co dzień zajmują się pozycjonowaniem.

Artykuł sponsorowany

Pożyczka Vivus

Redakcja info-migrator.pl

Jestem pasjonatem biznesu, finansów i technologii. Na blogu dzielę się praktycznymi poradami, które pomogą Ci w rozwoju kariery, zarządzaniu finansami i skutecznym poruszaniu się po świecie internetu. Znajdziesz tu cenne wskazówki, które pozwolą Ci osiągnąć sukces w pracy i biznesie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?